Doğaçlama Atölyesi


Tiyatronun, oyun kavramından yola çıkılarak deneyimlendiği doğaçlama tiyatro atölyesinde katılımcılar eğlenceli bir süreçle bireysel yaratıcılıklarını ekip içerisinde ifade etme imkânı bulurlar.
Oyun esnasında yazılı bir metnin güvenli sınırlarından söz etmek mümkün olmadığından, güvenebileceğiniz yegane şey takım arkadaşlarınızdır. Onları can kulağıyla dinleyip yaratılan şeye katkı sağlayacak donelerle karşılık vermelisiniz. Özgüven ve farkındalık, takım bilinci ve bireysel yaratıcılık, dinleme ve söyleme, izleme ve eyleme geçme. Hazırlık sürecinden, gösteri anına bireysel hayal gücünün ortak yaratım içinde hayat bulduğu heyecanlı bir sanatsal süreç olan Doğaçlama Tiyatro, herkesin söyleyecek birşeyleri olduğunu görmek için çok iyi bir fırsattır.
Atölye programı; Viola Spolin, Keith Johnstone, Del Close gibi doğaçlama ustalarının tekniklerinin yanında çeşitli kültürlerin geleneksel tiyatro formlarından faydalanılarak oluşturulmuştur. Atölye sürecinde anda karar alma, zihin-beden dengesi, hataları avantaja çevirme, ezber bozma ve yeniliklere açık olma, yaratıcı olma geriliminden kurtularak yaratıcılığa imkan verme ve düşünmeden birlikte yaratım üzerine çalışmalar yapılarak temel doğaçlama prensipleri, doğaçlama öykü kurma, müzikal doğaçlama teknikleri üzerine çalışılır ve bir doğaçlama gösteriyle çalışma noktalanır.
Atölye sürecinde katılımcılar İstanbulimpro'nun Haftanın Elemanı isimli oyununda yer alarak profesyonel ve farklı seviyelerden doğaçlama oyuncularıyla birlikte deneyim kazanma şansına sahip olacaklardır.

Eğitmenler : Koray Tarhan - Mahmut Fikirsindi
Süre : 12 Hafta- Haftada 1 gün 3 saat x 12 = 36 saat
Katılımcı Sayısı : Min.8, Max.16
Kimler Katılabilir : Doğaçlama performansa ilgi duyan amatör/profesyonel oyuncular, oyuncu adayları ve oyun oynamayı seven herkes.